Logo Logo
2017 Yılı KOSGEB Girişimcilik Desteği Yenilendi ve Kolaylaştırıldı

Bütün girişimcilere merhaba,

Çok şanslısınız ,tabi yeni iş yeri kurmak isteyen hemen hemen herkes KOSGEB Girişimcilik Desteği alabilir. Artık neredeyse yeni iş yeri kurarken KOSGEB Girişimcilik Desteği almayan girişimcilere ; ‘’…AAaaa sen KOSGEB Girişimci Desteği almadan mı kurdun bu iş yerini ,deli’’ denilir oldu.

Bu desteği almadan yeni iş yeri kuran girişimcilere neredeyse ‘’deli’’ gözü ile bakılıyor.

‘’…AAa bakın bu KOSGEB Girişimcilik Desteği almamış.Onunla konuşmayalım.’’

İşin şakası bir yana ,evet artık yeni iş yeri kuran herkes soluğu KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerinde alıyor, girişimcilik eğitimleri mülakat seçme ve sınavlarında ter döküyor ve nihayet azmedip ,KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerine katılıp - 3 ,4 günlük bir eğitimle -hayata geçirmek istediği iş fikri için 50.000 tl hibe 100.000 faizsiz Devlet kredisi alma fırsatına erişiyor.Bu büyük bir fırsat!

Ülkemiz girişimcilik ekosistemi için oldukça umut vaat eden bu destek programı ile hiç olmasa ,1 Milyonda biri bile tuttursa ülkemiz için harika bir döviz girişi olur. (çünkü KOSGEB birçok sektöre destek sunuyor.)

Girişimciler için 1 tavsiye;

KOSGEB Girişimcilik Desteği kapsamında evet bildiğiniz işi yapın, bu en doğrusu-bildiğiniz iş fikri için iş yeri kurmak en mantıklısı bu - KOSGEB Girişimcilik Desteği gibi harika bir fırsatı ‘’ bakkal’’ açmak için de kullanabilirsiniz fakat yaratıcı olun. İş Fikriniz ve işletmenize biraz yaratıcılık katın.Bu herkeste olur mu ? (Tanrı Zalim Değildir.!) İş fikriniz boş bir tuval , kendizide Van GOGH olarak düşünün ve içinizden gelen, sizi ifade eden , renk ve desenlere bırakın kendinizi, ama kulağınızı kesmeden önce iki kere düşünün derim.)

Cin Girişimci için 1 tavsiye

İş fikriniz kapsamında hayata geçirmek istediğiniz iş fikrinizde kesinlikle kabaca söylemek gerekirse ‘’internet’’olmalı ! bu olmaz ise bu devirde uzun vadede hiçbir iş fikri kesinlikle başarıya ulaşamaz.Bu kesindir ister inanın ister inanmayın.Yenilik tasarlayın, yenilik düşünün ,diğerler insanlar cesaretinizi kırsa ‘’ bu iş olmaz , tutmaz desede’’ asla yenilik düşünmekten vaz geçmeyin.Sevdiğiniz işte, çok iyi bildiğiniz bir işte , yenilik yapın işte o zaman asla pes etmez ve o işi yapmayı sevdiğiniz için asla yorulmazsınız.Birde üstüne para kazanırsınız.Elin gavuru böyle yapıyor. 2.5 yıl önce bir yurt dışı ziyaretlerimde Nasa’nın hizmet alımı yaptığı bir tedarikçi bir çalışan arkadaşımın arkadaşı ile tanışma fırsatına erişmiştim , çat pat bir birimizi anladık ‘’ orda çalışan personel ,orada çalıştığını unutmuş ve işi hayatının merkezi olmuş. Adam diyor ki; ‘’…..sevdiğim işi yapıyorum çok çalışıyorum ve asla şikayetçi olmadım, aklımdan bile geçmedi….’’ Biz böyle bir şeyden bahsediyoruz.Elin gavuru böyle !

Bizde nasıl ? …..Adam parayı bulim bırakacam bu işi diyor,bıktım artık……Böyle olmaz.Yurt dışında bir girişimci bir gıda ürünü satışı ile ilgili bir iş yeri açmış ve sadece haftanın belirli günleri belirli saatinde açık.Kapıda kuyruk var.Bende dahil kimin ne dediğine fazla bakmayın. )Severek çalışan asla yılmaz.

KOSGEB Girişimcilik Desteğine dönersek,

Evet yeni iş yeri açmak isteyen girişimciler oldukça şanslı, çünkü yeni iş yeri açarken bir çok sektör için KOSGEB Girişimcilik Desteği ile 50.000 tl hibe 100.000 tl faizsiz kredi desteğini kolayca alabilirler.Fakat Bir yandan da oldukça şansızsınız çünkü bu desteğe nasıl en hızlı / kolay ve en doğru yoldan ulaşacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz ve sizin bu durumunuzu fırsat bilen aracı ve sözde proje danışmanı ( hibe danışmanı ) olduğunu vaat edenler tarafından kandırılıp dolandırılıyorsunuz.

Ama merak etmeyin bu sefer doğru yerdesiniz.

Devamını Oku...

KOSGEB Girişimcilik Desteği ‘’ yine ‘’ değişti.Bu gibi durumlara içinizde olan gerçek girişimciler alışkındır fakat ya diğerleri yani %98-%99 gibi o önemli kesim ne yapacak?

Buradan açıkça söyleyeyim internette yer alan çeşitli blog veya youtube’de yer alan KOSGEB Girişimcilik Desteği konulu bütün içerik , değişen KOSGEB Girişimcilik Desteği Uygulama Usul ve Esaslarına (05.01.2017) istinaden şuan çöp niteliğindedir.

İnternette çeşitli web site ve bloglarda yazan KOSGEB solucan gübresine , mantarcılığa, at çiftliğine,deve kuşu yetiştiriciliğine ,iş makinesine ,taksiye ….. destek veriyor ifadeleri ise tamamen asılsızdır.Zaten bu tür bilgilerin bir çoğu girişimci, KOBİ ve işletmeleri dolandırmak isteyen iş güzarların ( kendini hibe danışmanı gibi tanıtan aslında hibe dolandırıcılarının ) uydurmalardır.Bunlara sakın inanmayın.

KOSGEB Girişimcilik Desteği değişti bu iyimi oldu ? Bun siz karar verin.

Evet önceden KOSGEB Girişimcilik Desteği başvurusu yapmak için iş yerinizi resmi olarak açmanız gerekiyordu.Ve hiçbir girişimci açık olan bir iş yeri için boşa kira ödememek için,işletmesi için gerekli olan demirbaş makine ve teçhizatı alıyordu.(aksi durumda zaten maliye iş yerinize açılış tutanağı düzenlemek için geldiğinde boş bir iş yerine asla açılış vermezdi.)Bu durum güzel oldu.5 yıldır bu sıkıntı vardı. Bu yeni sistemle ; önce iş planının KOSGEB tarafından destek alamaya layık bulunması ve girişimcilerin 90 günlük süre içinde iş yerini açması daha mantıklı.İsabet olmuş.

Fakat burada ise şöyle bir sorun var?

İş yeri-açmadan- kiralamadan önce KOSGEB’e müracat eden girişimciden KOSGEB , işletmesine alacağı makine teçhizat ve ofis donanım ve yazılım için detaylı fiyat teklifi istiyor . Peki ortada bir iş yeri yokken Girişimci Sinan bey ,neye göre işletmesindeki raf ve raf sisteminin en , boy , yükseklik vb teknik özelliklerini oluşturacak ?

Bu sorunu aşmak için girişimcilere tavsiyemiz ekte yer alan proforma fatura örneğinden yola çıkarak ‘’ minimum , en az, asgari vb.’’ terimleri proforma faturalarında- fiyat tekliflerinde – kullanmaları olacaktır.KOSGEB Girişimci Desteği başvurunuz destek almaya layık bulunduktan sonra fiyat teklifinde belirtmiş olduğunuz minimum ölçülerin altına düşmemek şartı ile belirtmiş olduğunuz minimum ölçülerin dışına çıkabilirsiniz.

Biri en arka sıradan parmak kaldırıp sora bilir ? Ben A demirbaşı için şu şu özellikte bir demirbaş belirttim yeni alacağım demirbaş A demirbaşını değil ,B demirbaşını alacağım veya A demirbaşının şu şu değil bu bu özellikte olanını alacağım( daha üst model veya farklı marka ve model) Bu durum için ise iş planı projeniz KOSGEB tarafından destek almaya layık bulunduktan sonra destek süreci içinde en fazla 2 defa revizyon- değişiklik – talep edebilirsiniz. Bunun için revizyon dilekçesi yazmanız gerekli- yeni bir iş planı hazırlamanız gerekmez- ve bu talebiniz KOSGEB Girişimcilik Desteği kurulunda görüşülür.

Girişimci için 2.tavsiye;

Fiyat teklifi oluşturacağınız demirbaşlar için KOSGEB sizden teknik özelliklerini ister , bunu isteme sebebi Sinan bey’in iş planında yazan, demirbaşların gerçek piyasa fiyatı nedir ? Bunun hakkında araştırma yapmaktır. Unutmayın KOSGEB demirbaşlarınız için KDV,Vergi,Montaj ve nakliye ,işçilik vb. giderleriniz için ödeme yapmaz.

KOSGEB Girişimcileri için en önemli tavsiyemiz gerçek piyasa değeri 5.000 tl olan bir demirbaş için sakın fiyat şişirmesi yapmayın, gerçek piyasa fiyatları yazın, KOSGEB KOBİ Uzmanları hemen hemen her türlü makine ve teçhizatın gerçek piyasa fiyatını 2 sn’ye içinde internetten kolayca bulabilir veya fiyat teklifi aldığınız firma veya diğer firmaları arayıp kolayca piyasa araştırması yapabilir.Demirbaşlarının piyasa fiyatlarını yüksek yazan girişimciler hiçbir yerde ‘’ iyi niyetli’’ olarak algılanmaz.Hatta bu sebeple kolayca alabileceğiniz KOSGEB Girişimci Desteğinden bile olabilirsiniz.

Ha kimi KOSGEB Hizmet merkezi müdürlüklerinde ise bazen art niyetli veya art niyetsiz bir şekilde girişimcilerin makine ve teçhizat için sunmuş olduğu fiyat tekliflerinin fiyatları düşürülüyor.Girişimci Sinan 3D animasyon yapan bir reklam firması kurmak istiyor ve adama torbo işlemcili 3 leptop gerekli , fiyat 3X8.500tl + KDV .(25.500tl) sen kalkıp bu girişimcinin fiyatını 3*1500 tl( 4.500tl)’ye düşürsen bu girişimci o dandik leptopla 3d animasyon yapamaz.Bu gibi bir durumda girişimcilere tavsiyemiz ilgili kurul sonucu elinize ulaştığında hemen 3-5 ayrı firmadan satın almak istediğiniz ürünle ilgili fiyat teklifi- proforma – alınız ve KOSGEB KOBİ Uzmanınız ile görüşme yapmanız olacaktır.

Emin olunki KOSGEB ve Devletimizin bütün kurumları Genç ve Samimi beyinlere, karakter ve şahsiyet sahibi insanlara değer vermektedir.Baktınız KOSGEB tüm çabanıza rağmen hala gerçek değeri 25.500 tl olan demirbaş gideriniz için 4.500 tl ödeme yapıyor ve KOSGEB Kurul Kararı nihaidir. Bu durumu kamu denetçi kurumu, idari mahkeme ve ilgili diğer hukuki mercilere önce şikayet sonra dava açma yolu ile bildiriniz.

Gel gelelim en zor soruya…

Malum KOSGEB Girişimcilik Desteği Uygulama Usul ve esasları değişti ve bu değişime paralel olarak girişimcilerin KOSGEB Girişimcilik Desteği başvuru formu yani eski adı ile ‘’ iş planı’’ hatta yeni adı ile ‘’ ultra iş planı’’ ne oldu ?

Devamını Oku...

Açık söyleyeyim girişimciler adına başlangıçta sevinmiştim ,’’ girişimciler kendi başlarına iş planlarını daha kolay ve zorlanmadan yazacaklar’’ diye. Girişimciler iş planı hazırlatmak için aracı ve proje başvuru formu doldurma firmalarına gitmeyecek (ve dolandırılma riskinden kurtulacak) diye. Fakat kazın ayağı hiç de öyle değil.

Çünkü;KOSGEB’in Yeni Başvuru Formunda yer alan ; Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3’ü ve Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? doldurmak yeterli değil ve illaki Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? için finansal tabloları oluşturup sisteme ek olarak yüklemelisiniz.

Efendim eski KOSGEB Girişimcilik Desteği başvuru formu olan İş Planında finansal tabloları hesaplamak girişimcileri yorduğu ve girişimciler bunu yapamadığı için KOSGEB Girişimcilerin işini kolaylaştırmak amacı ile yeni iş planı şablonunda hesap kitap kısımlarını sistem üzerinden otomatik hesaplayarak önümüze koyuyor. Böylece KOSGEB Girişicilik Desteğine başvuru yapmak isteyen girişimci 10-15 sf mali tablo hesaplamaktan kurtuluyor.Lakin hemen hemen bir çok KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü çalışanı KOBİ Uzmanı girişimciler iş planlarını KOSGEB’e sunduğunda , Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? sorusuna girişimcinin verdiği tahmini cevapla tatmin olmayıp, işletmenin Kara Geçiş Noktasını matemetiksel tablolar ile görmek isyemektedir.Bunun için ise KOSGEB Girişimcileri eski sistemde yani’’ klasik iş planında’’ yer alan tabloların tamamını yani;

Başlangıç Sermayesi Yatırım Tablosu (Makine Ekipman Listesi Giderleri ve Kuruluş aşaması giderleri) oluşturdum.) Aylık ve yıllık satış gelirleri tablosu ve işletme giderleri tablosu oluşturup.Bu tablolardaki verilere bağlı olarak işletmenin nakit projeksiyonları-nakit giriş ve çıkışları- ışığında sabit ve değişken giderler bulmalı.Üstelik bu bulunan değerler ışığında Yeni iş planı şablonunda yer alan Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3 hazırlanmalıdır.

Bu bir kere imkansız çünkü yeni iş planı şablonunda yer alan Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3’de gider ve gelir kalemleri detayı değil ve buna bağlı olarak kaba hesap çıkmakta.Bu kaba hesaba göre eski şablonda ,sondan geriye gidince muhasebe hataları ve sondan geri gittiğimiz için ise dünya kadar bilinmeyen veri ve gerçek gider ve geliri yansıtmayan tablo ortaya çıkmaktadır.

Özet; Evet KOSGEB Girişimcilik Desteği Uygulama Usul ve Esasları değişti ve ‘’kolaylaştırıldı’’Kimi KOSGEB Hizmet Merkezlerinin girişimci İş Planı başvuru formunda mali tablo istemesi ,kimi KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerinin ise istememesi sebebi ile girişimcile, Ultra İş Planı hazırlamaya da hazırlıklı olsun.

Çünkü asla hiç kimse (hesap uzmanı muhasebeciler de dahil) KOSGEB Girişimci Desteği başvuru formu yeni iş planında yer alan Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3 ve Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? içeriklerini %100 oranında doğru ve tam olarak üst üste örtüştüremez.

Hayırlı olsun.

Devamını Oku...

Ha bu arada KOSGEB Girişimcilik Desteğine aracı ve proje yazarı firmalara binlerce lira ödemeden tek başına aracısız ulaşmak isteyen girişimciler için web sitemizde Aracısız Hibe Alma Çözümleri arasında yer alan T.Hibe Desteği Almış yüzlerce KOSGEB Girişimci İş Planı Örneği ve Hibe Kurtları tarafından KOSGEB Girişimci Desteğini en hızlı kolay ve en doğru yoldan nasıl alabileceğinizin bütün püf noktalarının örnekler ile anlatıldığı sürekli yeni ve güncel KOSGEB Girişimcilik Desteği Hibe Alma Rehberleri yer almaktadır.Üstelik T.Hibe Desteği Almış İş Planı Örneği satın alan herkese piyada değeri 49 tl olan KOSGEB Girişimcilik Desteği Hesap Tabloları hazırlama Robotu hediye ! Artık kim korkar KOSGEB Girişimci İş Planı hazırlamaktan.

Üstte belirtilen Aracısız Hibe Alma çözümlerine rağmen kimisi çilekli sever !

Onları da unutmadık.

Alanında profesyonel KOBİ Uzmanları(Hibe Kurtları) refakatinde ‘’Size Özel %100 Kesin Destek Almak Garantili KOSGEB Girişimcilik Desteği Danışmanlık ve İş Planı Hazırlama ‘’ hizmeti de sunmaktayız.Üstelik piyasa fiyatının yarısının da altında ve Girişimcilim Desteği Alamamanız durumunda ‘’Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi ile para iade garantili ‘’

bitti.

Görüşmek üzere.

Bolhibeler…

Hibe Kurtlarından Tavsiyeler